Pieniądze na prezent dla kilkulatka. Czy to dobry pomysł?
Prezent dla kilkulatka w formie pieniędzy jest kwestią budzącą wiele wątpliwości. Ponieważ pieniądze pod kątem atrakcyjności dla dziecka nie są ekscytującym upominkiem, który wywołuje radość i ożywienie. Jednakże rozpatrując ten dylemat pod kątem wychowawczym, prezent tego typu wcale nie musi być złym pomysłem. Zatem, czy dawać dzieciom w prezencie pieniądze? Czy powinno się dawać pieniądze? I jak ewentualnie taką gotówkę wykorzystać?
Gotówka w formie prezentu
Prezent w formie gotówki dla kilkulatka, choć budzący masę wątpliwości może stanowić doskonałą okazję do wprowadzenia dziecka w świat pieniędzy. Jest bowiem idealną okazją do rozpoczęcia edukacji finansowej prowadzącej do nauki cierpliwości i systematyczności w oszczędzaniu celem spełnienia większego marzenia. Ponadto dzięki takim działaniom dziecko uczy się od małego odpowiedzialności i planowania. Dodatkowo dostając pieniądze, otrzymuje jednocześnie kredyt zaufania w postaci odrobiny dorosłości.
Pieniądze na prezent dla kilkulatka. Czy to dobry pomysł?
Pierwszym i najważniejszym krokiem po otrzymaniu przez dziecko gotówki w ramach prezentu jest szczera rozmowa z dzieckiem prowadząca, do ustalenia rodzaju zabawki, jaka jest jego marzeniem. Po ustaleniu celu, na który będą oszczędzane pieniądze warto z dzieckiem przejrzeć w Internecie oferty cenowe danej zabawki, by pokazać dziecku, jak duże mogą być różnice cenowe i że warto cierpliwie szukać najlepszej oferty. Można również przy tej okazji porozmawiać o czynnikach powodujących różnice w cenach.
Kolejnym ważnym etapem rozmowy i edukacji finansowej jest wspólne ustalenie metody oszczędzania. Dobrym pomysłem do zachęcenia i wytrwałości jest skarbonka lub w przypadku starszych dzieci możliwość założenia pierwszego konta osobistego w banku.
Kolejne fazy edukacji finansowej.
Po ulokowaniu oszczędności w skarbonce lub na koncie osobistym należy przejść do kolejnego etapu. Powinien on polegać na wspólnym ustaleniu kwoty brakującej do osiągnięcia celu i obliczenia czasu niezbędnego do osiągnięcia pożądanej sumy. Dobrym rozwiązaniem jest też wskazanie możliwych dla dziecka metod do pozyskania kolejnych funduszy. Mogą się na nie składać:
- kolejne kwoty kieszonkowego,
- fundusze pozyskane w formie prezentu przy innych okazjach,
- drobne kwoty ustalone w ramach wynagrodzenia za wykonywanie dodatkowych prac domowych,
- ewentualne pieniądze pozyskane ze sprzedaży na portalach aukcyjnych nieatrakcyjnych już dla dziecka zabawek.
Istotnym elementem takiej rozmowy jest samodzielne podjęcie decyzji przez dziecko dotyczące wyboru pozyskania środków finansowych. Jest to bowiem ważny etap rozmowy dający potomkowi namiastkę dorosłości i uczący ponoszenia odpowiedzialności za własne decyzje.
Gotówka na prezent dla dziecka jest też doskonałym pretekstem do kształtowania empatii. Ponieważ ważnym elementem edukacji finansowej jest uświadomienie dziecku faktu, że pieniądze pomagają w dążeniu do spełnienia marzeń. Jednakże mogą też stanowić istotny element niesienia pomocy innym. Dlatego warto wskazać dziecku możliwość przeznaczenia, chociażby maleńkiej części gotówki na wsparcie wybranej fundacji lub organizacji. Ważne by dziecko mogło samodzielnie podjąć decyzję, w jakiej wysokości i jakiej organizacji zdecyduje się pomóc.
Dlaczego warto edukować finansowo od najmłodszych lat?
Problem zarządzania finansami dotyka wielu dorosłych ludzi. Wynika to w dużej mierze z powszechnie panującego przekonania, że dzieci i świat pieniędzy to odległe bieguny, których nie należy łączyć. Ponadto wielu dorosłych jest przekonanych, że wprowadzanie dzieci w świat finansów mija się z celem, ponieważ nie są one w stanie docenić wartości pieniądza. Jednakże finanse są nieodłączną dziedziną egzystencji, która jest częścią życia każdego człowieka. I warto dołożyć wszelkich starań w działania edukacyjne, by dziecko wyrosło na osobę zaradną finansowo w przyszłości. Brak takiej edukacji może bowiem przekładać się w dorosłym życiu nawet na codzienne problemy związane z zarządzaniem domowym budżetem. Dlatego tak ważne jest, by już on najmłodszych lat wdrażać dziecko w trudny świat pieniędzy.
Ciekawe pakowanie pieniędzy na prezent dla dziecka.
Decydując się na podarowanie dziecku pieniędzy zamiast prezentu, warto zadbać o pomysłowe ich zapakowanie, które wzbudzi w dziecku ciekawość i dostarczy wiele zabawy przy rozpakowywaniu.
Bezsprzecznie najmniej atrakcyjną dla dziecka formą przekazania pieniędzy jest pakowanie ich w kopertę. Doskonałą alternatywą dla standardowej i nieinteresującej dla dziecka formy przekazania gotówki jest z pewnością umieszczenie ich w drobnym upominku.
- Dobrym pomysłem jest z pewnością umieszczenie pieniędzy we wnętrzu nadmuchanego balonika. Wystarczy każdy banknot zwinąć w rulonik, wsunąć do wnętrza balonu i nadmuchać. W celu podniesienia atrakcyjności prezentu wnętrze balonika można również uzupełnić kolorowym konfetti.
- Pieniądze można zapakować również w małą walizeczkę z kłódką, która będzie pełniła funkcję pirackiej skrzyni skarbów. Celem zwiększenia emocji darowana gotówka powinna być w banknotach o nominale 10 zł i 20 zł zapakowanych do walizki. I uzupełnionych monetami udającymi pirackie klejnoty.
- Pieniądze można również podarować w pudełku kredek. Wystarczy w tym celu zawinąć każdą kredkę z osobna banknotem i umieścić z powrotem w opakowaniu. Samo opakowanie można dodatkowo przyozdobić wstążką i napisem „narysuj swój świat wolny finansowo”.
- Nieco trudniejszym, ale z pewnością oryginalnym pomysłem jest stworzenie z banknotów figurki origami. Tak sprezentowane pieniądze mogą przyjąć kształt serduszka, kotka lub rybki co z pewnością spotka się z uśmiechem dziecka. Pomysł ten wymaga z pewnością odrobiny wysiłku włożonego w wyszukanie instrukcji w Internecie. I wykonanie samej figurki, jednakże stanowi gwarancję na pełne radości zaskoczenie.
- Kilkulatkowi z pewnością spodoba się również słoik pełen cukierków, w którego środku będzie niespodzianka w postaci kartonowego ruloniku zawierającego banknoty.
- Natomiast w przypadku młodszych dzieci pieniądze można podarować w mięciutkim małym woreczku przywiązanym do łapki pluszowego misia.
Jak śmiesznie zapakować pieniądze na prezent?
Śmiesznym i jednocześnie niesamowicie atrakcyjnym sposobem na zapakowanie pieniędzy na prezent dla dziecka może okazać się jabłuszko z niespodzianką zbudowane na wzór jajka z niespodzianką. Celem przygotowania takiej atrakcji należy naszykować średniej wielkości jabłko, nóż, łyżeczkę, wstążkę i plastikowe opakowanie po zabawce z jajka niespodzianki. Upominek rozpoczynamy od przekrojenia na pół jabłuszka i wydrążenia w połówkach wgłębień, w których zmieści się plastikowe opakowanie z jajka niespodzianki. W kolejnym kroku do plastiku wkładamy banknoty, a samo plastikowe opakowanie umieszczamy w otworze wydrążonym w jabłku. W ostatnim etapie połówki jabłka łączymy i sklejamy taśmą, którą zakrywamy ozdobną wstążeczką.
Wesołą niespodziankę może również sprawdzić pudełko czekoladek, w których część słodkości zostanie zastąpiona zawiniętymi banknotami owiniętymi w złotka po czekoladkach. Pieniądze podarowane w takiej formie z pewnością sprawią wiele radości i wywołają falę śmiechu.
Pieniądze na prezent dla kilkulatka. Krótkie podsumowanie.
Edukacja finansowa od najmłodszych lat bezsprzecznie zaprocentuje w dorosłym życiu. Często rozpoczęta w wieku przedszkolnym i kontynuowana w szkole podstawowej poprzez samodzielne oszczędzanie na książeczkach SKO, uczy gospodarowania niewielkimi kwotami w latach dziecięcych i zarządzania pieniędzmi w dorosłym życiu w sposób odpowiedzialny i rozsądny. Ponadto edukacja finansowa rozpoczęta od wczesnych dziecięcych lat procentuje nabraniem szacunku do pieniędzy i przede wszystkim do ciężkiej pracy, która do nich prowadzi.
Z pozoru banalna gotówka na prezent dla dziecka może stać się również inspiracją do popuszczania wodzy fantazji i wyobraźni. Wizualizacja marzeń jest jedną z niesamowitych umiejętności wyróżniającą w dorosłym życiu ludzi sukcesu.
Reasumując, gotówka na prezent dla kilkulatka jest bardzo dobrym pomysłem, pod warunkiem że nie będzie to prezent podarowany na odczepne. Bezsprzecznie powinien stanowić ciekawy początek wprowadzający dziecko w świat pieniędzy i reguł w nim rządzących. Z pewnością wysiłek włożony w edukację finansową dziecka rozpoczętą przy okazji otrzymanych w prezencie pieniędzy jest niematerialnym prezentem najlepszym z możliwych, który zapewni dziecku w dorosłym życiu spokojną przyszłość bez ciągłych obaw o płynność finansową.